Pajda ostrej pomarańczy!

11 lipca 2017 roku wybraliśmy się do Zabierzowa, niedaleko od Krakowa. Znajduje się tam jeden punkt gastronomiczny oferujący kebab z mięsem, któryż to postanowiliśmy zjeść i opisać.

Budka
<<U PAJDY>>

Budka nazywa się U PAJDY, i gdy do niej doszliśmy, otoczona była robotnikami dokonującymi zakupów i spożywającymi posiłki. Obok znajdowały się stoliki umieszczone pod daszkiem. Obsługa była sprawna i uprzejma. Dowiedzieliśmy się, że gdyby nam było mało ostro, to możemy zgłosić się po więcej sosu.

Nie okazało się to jednak konieczne!

WP_20170711_011
Ichniejszy wyrób – mniam!

Sos wydawał się nieco zbyt pomarańczowy, jak na coś pikantnego, ale szczęśliwie – okazało się to tylko złudzeniem! Subtelnie uwalniał on swoją pikanterię… Nie bił może rekordów ostrości, ale był wystarczającą przyprawą do mięsa, które otrzymaliśmy, a którego było odpowiednio dużo. Niestety, wołowina była nieco słabo przypieczona, lecz smaczna. Dodatnia uwaga należy się także za resztę składników. Oprócz zwykłej, była też modra kapusta oraz czerwona cebula i małe krążki ostrej, zielonej papryki! Bułka była lekka i chrupiąca.

Przystąpmyż do przydzielenia punktów:

  1. Mięso – 3,5
  2. Sos – 4
  3. Pozostałe składniki – 4
  4. Kompozycja i wielkość – 4
  5. Obsługa – 3,5

Za 12 PLN, które można wpłacić kartą, dostaliśmy całkiem ciekawy smakowo i niemały wyrób, wpasowujący się w nasze gusta!

Iloczyn punktów to: 784.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s