Róża czerwono…

18 października 2017, po nieudanym spotkaniu z Panem Robertem, udaliśmy się na kebab, gdyż gość występujący na planowanej prelekcji samą swoją obecnością niezmiennie przywołuje myśli o jedzeniu.

IMG_20171018_181749
Latarnia na rogu ulicy może nie kojarzy się z jedzeniem, ale zaraz za nią znajduje się «Pronto Kebab, Pizza & Grill».

Udaliśmy się na róg ulicy Grodzkiej oraz Placu Dominikańskiego, naprzeciwko Placu Wszystkich Świętych w Krakowie, do «Restauracji Pronto», przedstawiającej się jako: Pronto Kebab, Pizza & Grill. Jego wnętrze było dobrze oświetlone i ciekawie pomalowane, obsługa zaś, podawała zamówione dania do stołów i żywo zajmowała się klientami od razu po ich wejściu.

IMG_20171018_183756
Po lewej, w głębi pomieszczenia, przy wejściu widocznym na 1. zdjęciu, widać: belę mięsa do kebabu oraz belę drobiu.

Natychmiast po złożeniu zamówienia uiściliśmy opłatę w wysokości 13 PLN, co zrobić można było gotówką lub kartą płatniczą. Na przyniesienie nam wołowej potrawy w bułce nie czekaliśmy długo. Podano ją na talerzu, jednakże z widelcem plastikowym. Pronto tym samym plasuje się swoim charakterem gdzieś pomiędzy barem wyposażonym w pomieszczenie i schludne stoliki oraz tzw. „ogródek”, a typową pizzerią która podaje m. in. kebab. Na miejscach dla klientów stały serwetki i czerwone róże. Nie jest to nasz ulubiony klimat, ale przynajmniej posiłek przyrządzał śniady mężczyzna posługujący się mową z silnym, bliskowschodnim akcentem.

IMG_20171018_182527
Nasz posiłek, zaraz po skosztowaniu pieczywa;

Co do samego smaku, to mięso zasłużyło na uznanie – okazało się być przyzwoitą, dobrze wypieczoną, a zarazem nie wyschniętą wołowiną. Sosu podano niestety niewiele, przez co nie daliśmy rady przyprawić każdego kęsa, zwłaszcza, że ostrość nie okazała się dostateczną, jak na kebab. Co więcej, polewa również wizualnie wypadła słabo – nie wyróżniła się naturalnie wyglądającymi kawałkami skórki papryki ani znaczną ilością pestek lub konsystencją. Dodatki roślinne stanowiły: świeży ogórek, surowa kapusta, biała cebula i skrawki pomidora. Nie przeważały ilościowo nad mięsem, jednakże całość nie była skomponowana doskonale. Bułka okazała się nieco zbyt mało podpieczona, co mogłoby ująć jej miękkości, a klientowi – „gumowatego” poczucia w jamie ustnej.

IMG_20171018_182440
Pronto wygląda stosunkowo romantycznie, jednak w rzeczywistości atmosfera sprawia inne wrażenie.

Punktowo, przy podziale na czynniki, rzecz ma się następująco:

  1. Mięso – 3,5
  2. Sos – 3,5
  3. Pozostałe składniki – 2,5
  4. Wielkość i kompozycja – 3
  5. Obsługa i atmosfera – 3

a w iloczynie tak: 275,625.

IMG_20171018_183909
Stoliki na polu, od strony Placu Dominikańskiego oraz parasole ostrzegawcze, powiadamiające o marce podawanego piwa;

Należy nadmienić, że nie wykorzystano możliwości danych przez posiadaną w Proncie koncesję – podaje się tam bowiem piwo «Tyskie», produkowane przez Kompanię Piwowarską, spożycia raczej niewarte, zaś zakupu – na pewno!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s