Studencki żołądek

«EFES kebab – Kraków» jest to położony w Krakowie, przy ulicy Basztowej lokal, który zasłynął przystępnymi studentom cenami oraz możliwością zjedzenia ciepłego posiłku przy stoliku, w budynku. 15 września 2017 postanowiliśmy zasmakować w aspekcie studenckiego życia, jakim jest kebab stamtąd. Po przekroczeniu przejść ponad rozkopaną ulicą, zajrzeliśmy do całkiem schludnego pomieszczenia, posiadającego kulinarne obrazki i wieszaczki na ścianach, oraz miejsca do siedzenia.

Za nasze ulubione danie w bułce zapłaciliśmy 10,50 PLN. Mogliśmy skorzystać z żółtych serwetek, dopasowanych kolorem do wystroju. Na klientów obecnych w „Efesie” zwracano nieznacznie mniejszą uwagę, niż na dostarczyciela posiłków zamawianych zdalnie.

Co warte jest odnotowania, główny składnik stanowiła mieszanina wołowiny i baraniny! Choć skrawki poczyniono drobne: krótkie i cienkie, to wypieczono je właściwie, wręcz w stopniu doskonałym. Sos niedomagał ostrością, przypominając stosunkowo ostry keczup, obficie okraszony ziarenkami papryki. Pozostałe wypełnienie stanowiły: świeże plastry świeżego, ogórka i kawałek soczystego pomidora, a także kapusta: czerwona i biała.

IMG_20170915_162605
Kebab z Efesu, w całej okazałości;

Na szczęście, odzwierzęca część posiłku stanowiła nieznaczną większość wnętrza bułki i była obecna aż do końca spożycia. Jest to zaleta pod względem kompozycji. Zasadniczo, cały kebab był zwyczajnie niewielki. Dla studenta jednak, może być on zbawiennym źródłem substancyj odżywczych w ciągu zapełnionego zajęciami dnia, jak również posiłkiem podczas „maratonu” alkoholowego. Delikwent nie powinien nawet zwrócić szczególnej uwagi, co my jednak poczyniliśmy, na gumowatą, niechrupiącą bułkę. Pieczywo było za to obsypane sezamem – pasującą mu przyprawą.

IMG_20170915_163329
Kebab skomponowany był prawidłowo aż po samo dno! Jak widać, bułka posmarowana jest sosem na całej wewnętrznej powierzchni, aczkolwiek bez przesady w ilości. Widać również mięso i oba rodzaje szatkowanej kapusty.

Punkty, które postanowiliśmy przyznać opisywanemu miejscu, to

  1. Mięso – 4
  2. Sos – 2,5
  3. Pozostałe składniki – 2,5
  4. Wielkość i kompozycja – 3
  5. Obsługa i atmosfera – 2,5

dające, po zebraniu ich w iloczyn, wynik równy: 187.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s