Napój, który jest bardzo korzystny dla zdrowia. Zawiera…

sKkKUoRSPvk
Kozy;

Mleko pochodzące od samic innych gatunków, niż Homo sapiens lub Homo neanderthalensis, znane jest człowiekowi od tysięcy lat. Wykorzystywane bywało i jest nie tylko do spożycia w stanie ciekłym oraz we formie przetworzonej, jak również do wyrobu kosmetyków czy też bezpośrednio – przygotowywania kąpieli. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż poszczególne gatunki dają mleko o różnych parametrach i w różnej dobowej ilości. Ze względu na swą wydajność, mleko krowie jest obecnie najpopularniejsze w skali całego świata. Opisywane szczegółowo w niniejszym artykule jest mleko kóz, zwanych „krowami biedaków” (Clark, Garcia; 2017). W kategorii wielkości produkcji plasuje się ono dopiero na czwartym miejscu, zajmując niewielki odsetek światowego rynku.

Mleko kozie my
Dwóch redaktorów, równocześnie degustujących pochodzące z Chorwacji mleko od kozy. Fotos z filmu dostępnego na kanale YouTube niniejszego bloga;

Kozie mleko, choć gorzkawe, za sprawą specyficznych frakcji tłuszczowych (Amigo, Fontecha; 2011) jest stosunkowo wysoko przyswajalne przez ludzki organizm, w stanie surowym. Nawet ludy genetycznie dalekie indoirańskim, mogą spożywać je bez późniejszego borykania się z niestrawnościami. Dla Słowian nie cierpiących na szczególne uczulenia, wybór pochodzenia mleka pozostaje sprawą smaku. Niemniej jednak, o wyjątkowej roli społecznej i kulturowej kóz w Europie dodatnio świadczy powieść «Czasy kóz», autorstwa Luana Starovy, albańskiego pisarza, zamieszkałego w Macedonii.

352x500
Okładka powieści L. Starovy, «Czasy kóz»;

Poniżej wyszczególnione zostaną wybrane komponenty mleka koziego, oraz zestawienia ich z obecnymi w mleku krowim, jako najbardziej popularnym. Kozie mleko zawiera wiele cennych substancyj odżywczych, takich, jak na przykład węglowodany, choć o 0,2-0,5 % mniej, niż mleko krowie. Kozie mleko zawiera za to czterokrotnie więcej od krowiego odpowiednika, kwasu sjalowego. Tłuszcz mleka koziego bogaty jest w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, mogące korzystnie wpłynąć na przewód pokarmowy osobnika je spożywającego (Banasiewicz i in., 2011). Pod względem białek, mleko kozie nie różni się znacznie od mleka innych gatunków. Zawiera ono również wiele minerałów oraz witamin. Ma w sobie więcej: wapnia, fosforu, potasu i magnezu od krowiego mleka, aczkolwiek mniej zawiera sodu (Amigo, Fontecha; 2011).

Rewiński J mleko
Druh Janusz Rewiński, opisujący korzystny dla organizmu skład mleka; [odnośnik do filmu] W.w prezenter wzdrygnął się, być może z powodu smaku, który nie odpowiada wszystkim osobnikom.

Kozie mleko o wiele częściej, niż pite na surowo, spożywane jest w postaci sera. Jest ono stosunkowo drogie, zwłaszcza w krajach, gdzie nabywane jest w supermarketach. Wprawdzie koza daje o wiele mniej mleka na dobę, niż na przykład mućka, ale jest, nawet w dużej liczbie, łatwiejsza w chowie na niekorzystnym terenie i przy innych niesprzyjających warunkach, tym samym pozostając sprzymierzeńcem człowieka. Powyższa myśl stanowi wniosek ostateczny niniejszego opracowania.

Bibliografia:

  1. American Dairy Science Association, A 100-Year Review: Advances in goat milk research, Clark S., García M.B.M.; Iowa State University, 2017.
  2. Goat Milk, Amigo L., Fontecha J.; Madryt, 2011.
  3. Nowiny Lekarskie 2011, 80, 4, 299–304: Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – mechanizmy działania,potencjalne zastosowania kliniczne oraz zalecenia dietetyczne, Banasiewicz T., Biczysko M., Drews M., Kuczyńska B., Wasilewska A.; 2011.
  4. Small Ruminant Research (101) 55-63: Factors affecting goat milk production and quality, Gipson T.A., Goetsch A.L., Zeng S.S., Langston University, 2011.
  5. Starova L., Czasy kóz, Warszawa, 2005.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s