Napój, który jest bardzo korzystny dla zdrowia. Zawiera…

sKkKUoRSPvk
Kozy;

Mleko pochodzące od samic innych gatunków, niż Homo sapiens lub Homo neanderthalensis, znane jest człowiekowi od tysięcy lat. Wykorzystywane bywało i jest nie tylko do spożycia w stanie ciekłym oraz we formie przetworzonej, jak również do wyrobu kosmetyków czy też bezpośrednio – przygotowywania kąpieli. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż poszczególne gatunki dają mleko o różnych parametrach i w różnej dobowej ilości. Ze względu na swą wydajność, mleko krowie jest obecnie najpopularniejsze w skali całego świata. Opisywane szczegółowo w niniejszym artykule jest mleko kóz, zwanych „krowami biedaków” (Clark, Garcia; 2017). W kategorii wielkości produkcji plasuje się ono dopiero na czwartym miejscu, zajmując niewielki odsetek światowego rynku.

Mleko kozie my
Dwóch redaktorów, równocześnie degustujących pochodzące z Chorwacji mleko od kozy. Fotos z filmu dostępnego na kanale YouTube niniejszego bloga;

Kozie mleko, choć gorzkawe, za sprawą specyficznych frakcji tłuszczowych (Amigo, Fontecha; 2011) jest stosunkowo wysoko przyswajalne przez ludzki organizm, w stanie surowym. Nawet ludy genetycznie dalekie indoirańskim, mogą spożywać je bez późniejszego borykania się z niestrawnościami. Dla Słowian nie cierpiących na szczególne uczulenia, wybór pochodzenia mleka pozostaje sprawą smaku. Niemniej jednak, o wyjątkowej roli społecznej i kulturowej kóz w Europie dodatnio świadczy powieść «Czasy kóz», autorstwa Luana Starovy, albańskiego pisarza, zamieszkałego w Macedonii.

352x500
Okładka powieści L. Starovy, «Czasy kóz»;

Poniżej wyszczególnione zostaną wybrane komponenty mleka koziego, oraz zestawienia ich z obecnymi w mleku krowim, jako najbardziej popularnym. Kozie mleko zawiera wiele cennych substancyj odżywczych, takich, jak na przykład węglowodany, choć o 0,2-0,5 % mniej, niż mleko krowie. Kozie mleko zawiera za to czterokrotnie więcej od krowiego odpowiednika, kwasu sjalowego. Tłuszcz mleka koziego bogaty jest w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, mogące korzystnie wpłynąć na przewód pokarmowy osobnika je spożywającego (Banasiewicz i in., 2011). Pod względem białek, mleko kozie nie różni się znacznie od mleka innych gatunków. Zawiera ono również wiele minerałów oraz witamin. Ma w sobie więcej: wapnia, fosforu, potasu i magnezu od krowiego mleka, aczkolwiek mniej zawiera sodu (Amigo, Fontecha; 2011).

Rewiński J mleko
Druh Janusz Rewiński, opisujący korzystny dla organizmu skład mleka; [odnośnik do filmu] W.w prezenter wzdrygnął się, być może z powodu smaku, który nie odpowiada wszystkim osobnikom.

Kozie mleko o wiele częściej, niż pite na surowo, spożywane jest w postaci sera. Jest ono stosunkowo drogie, zwłaszcza w krajach, gdzie nabywane jest w supermarketach. Wprawdzie koza daje o wiele mniej mleka na dobę, niż na przykład mućka, ale jest, nawet w dużej liczbie, łatwiejsza w chowie na niekorzystnym terenie i przy innych niesprzyjających warunkach, tym samym pozostając sprzymierzeńcem człowieka. Powyższa myśl stanowi wniosek ostateczny niniejszego opracowania.

Bibliografia:

  1. American Dairy Science Association, A 100-Year Review: Advances in goat milk research, Clark S., García M.B.M.; Iowa State University, 2017.
  2. Goat Milk, Amigo L., Fontecha J.; Madryt, 2011.
  3. Nowiny Lekarskie 2011, 80, 4, 299–304: Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe – mechanizmy działania,potencjalne zastosowania kliniczne oraz zalecenia dietetyczne, Banasiewicz T., Biczysko M., Drews M., Kuczyńska B., Wasilewska A.; 2011.
  4. Small Ruminant Research (101) 55-63: Factors affecting goat milk production and quality, Gipson T.A., Goetsch A.L., Zeng S.S., Langston University, 2011.
  5. Starova L., Czasy kóz, Warszawa, 2005.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s