Kebab w remizie

Wieś Rybna, malowniczo położona w sąsiedztwie rezerwatu Kajasówka, znajduje się 20 kilometrów na zachód od Krakowa. Miejscowość poszczycić się może «Kebabem u Kopra», lokalem funkcjonującym w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. Schodki prowadzące do owego punktu gastronomicznego Czytelnik znajdzie na tyłach budynku, po stronie przeciwnej niż bramy wykorzystywane przez strażaków. «U Kopra», prócz kebabu, serwowana jest także pizza i dania typu fast food. Konsumpcji można oddać się przy stoliku wewnątrz, albo przed lokalem.

WP_20170830_001
W Rybnej jest wszystko!

Choć «Kebab u Kopra» znajduje się na wsi i nie ma w okolicy żadnej liczącej się konkurencji, to kosztujące 12 PLN danie okazało się być przyrządzone z dbałością o smak i wygląd. Mięso zostało w odpowiednim stopniu przypieczone z zewnątrz. Tej dość grubo zmielonej wołowinie towarzyszyły warzywa: ogórek zielony i kiszony, pomidor, czerwona cebula i poszatkowana kapusta. Niewielka to rozmaitość, ale co do świeżości tych dodatków trudno byłoby wystosować zastrzeżenia. Tyczy się to też cienkiej, chrupiącej bułki.

IMG_20170830_143724

Danie zostało dobrze skomponowane – tak, że do samego końca konsumpcji mięso objętościowo przeważało nad warzywami. Całość polano intensywnie czerwonym sosem, obfitującym w kawałki i pestki papryki. Wyśmienicie podkreślał on smak potrawy, lecz z uwagi na niewystarczającą ostrość do ideału było mu daleko. Trzeba jednak przyznać, że pikantny smak sosu odczuwalny był jeszcze długo po degustacji kebabu.

IMG_20170830_143804
Jedno z tych dań wykorzystano do produkcji filmu.

Punktacja przyznana «Kebabowi u Kopra»:

  1. Mięso – 4
  2. Sos – 3
  3. Pozostałe składniki – 3
  4. Kompozycja i wielkość – 4
  5. Obsługa i atmosfera – 4

daje iloczyn równy 576.

Kebabem z Rybnej posłużyliśmy się do przetestowania hipotezy, że podanie wytrawnego wina do kebabu jest sporym błędem. Hipoteza została obalona, a z dokumentującym ów test filmem można zapoznać się pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=v2xJAaOgQxw&feature=youtu.be

W drodze do Rybnej, 30 sierpnia 2017, zatrzymaliśmy się w pobliskiej Przegini Duchownej. W tej wsi, umiejscowionej wzdłuż drogi wojewódzkiej 780, nasz rekonesans wykazał obecność dwóch lokali serwujących kebab. Pierwszy z nich znajduje się przy myjni samochodowej. Jak się okazało, swoją ofertą zadowolić może tylko amatorów drobiowego kebabu. To samo tyczy się drugiego z lokali, «We Młynie». Jadłospis widniejący na jego stronie internetowej, wskazywał jednak na możliwość zjedzenia tam kebabu z mięsem. Nadzieję podsycało widniejące na fejsbukowym profilu lokalu zdjęcie przedstawiające kebab zawierający czerwone mięso. Takie praktyki zwodzenia potencjalnych klientów należy zdecydowanie napiętnować.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s