Powrót na Sienną

27 października 2017 roku odwiedzone zostało okienko na ulicy Siennej w Krakowie. Niegdyś sprzedawano tam wyśmienity kebab, ale nastąpiła przerwa w działalności przedsiębiorstwa. Na szczęście, możliwość zjedzenia posiłku na wspomnianej ulicy zaistniała ponownie, co nie mogło ujść uwadze smakoszy.

IMG_20171027_155806
Piękna, krakowska ulica, skropiona była jesiennym deszczem. Na szczęście, po zakupie kebabu było gdzie się przed nim schronić.

W dniu opisywanej degustacji obsługę stanowiło kilku sympatycznych mężczyzn o śniadych, rozweselonych twarzach. Swą pracę wykonywali z dużą sprawnością, a starannością zarazem. Jak się okazało, powrót okienka do funkcjonowania nastąpił w wielkim stylu, jeśli chodzi o jakość podawanej strawy.

IMG_20171027_144630

Nie dość, że bułka wypełniona została mięsem po sam brzeg, to jeszcze sama przedstawiała wysoką świeżość i dobry smak. Była niestety odrobinę za słabo podpieczona, co okazuje się stanowić cenę za szybkość podania. Sos okazał się tak samo ostry i przedniej jakości, jak za poprzedniej działalności okienka, obecnie mieszczącego się pod szyldem ZAPIEKANKA KEBAB PIZZA. Tąże przyprawą z widocznymi pestkami posmarowano pieczywo oraz polano wierzch dania. Oznacza to, że posiłek miał smak o charakterze wybitnie paprykowym, z lekkimi, ułożonymi nutami octowymi. Mięso stanowiła dobrze wypieczona, cienko skrojona wołowina o średnim poziomie zmielenia.

IMG_20171027_145006

Zachwycać mogła różnorodność roślinnych dodatków, dodatnio wpływająca na odbiór dania, nie tylko za pomocą kubeczków smakowych i zmysłu powonienia, ale także wzroku. Kebab wołowy w bułce okraszony był: pietruszką, cebulą: czerwoną i białą, soczystym, świeżym, grubo pokrojonym pomidorem, papryką słodką: czerwoną oraz żółtą, odrobiną ogórka kiszonego i plastrami świeżego, czyli surowego. Na szczęście to mięso przeważało ilościowo i było obecne aż do końca spożycia.

IMG_20171027_145011

Za opisany powyżej specjał, o uiszczalnej wyłącznie gotówką cenie 12 PLN, niniejszym przyznaje się następującą liczbę punktów:

  1. Mięso – 4
  2. Sos – 4
  3. Pozostałe składniki – 4
  4. Wielkość i kompozycja – 3,5
  5. Obsługa i atmosfera – 3

w iloczynie dającą wynik 672.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s