Czy to wciąż Pasja uczniów i studentów?

Recenzje z ulicy Kramelickiej w Krakowie zostały poczynione na niniejszym blogu już dwie, aczkolwiek degustacyj dokonano tam więcej. Co ciekawe, w budce, którą niniejszym się przedstawia, mieścił się kiedyś punkt «Pasja», oznaczony takim samym szyldem, jak ten drugi, stojący bliżej wjazdu na parking.

18 kwietnia 2019 odwiedzono tenże punkt, gdyż dostrzeżono nową nazwę. Oferowana była zniżka dla uczniów, czyniąca rollo kebab w picie kosztującym 10 PLN. Ważnym jest fakt, że dana informacja była wyraźnie widoczna, między innymi dzięki tablicy stojącej na chodniku.

IMG_20190420_203505
Tablica, informująca o promocji, stojąca na chodniku;

Obsługę stanowiło dwoje osób różnej płci, niezwykle sympatycznych. Mężczyzna, bezpośrednio zajmujący się klientem i przygotowaniem posiłków, uczył się dopiero języka polskiego, aczkolwiek przejawiał ponadprzeciętną komunikatywność. Kebab wołowy w picie, z sosem ostrym przyrządził on niezwykle sprawnie, a jedyne, co przysporzyło czasu oczekiwania klienta, to pieczołowite podgrzanie pieczywa, które nadało mu doskonały poziom chrupkości, nie sprawiając że owa pita się łamała.

IMG_20190420_204012
Ów kebab w całej okazałości; Widać dobre wypieczenie pity!

Mięso wołowe skrojono w stosunkowo cienkie paski średniej długości, aczkolwiek to ostatnie traci na znaczeniu, gdy układ kebabu nie jest mocno rozwarty, tak, jak często bywa w przypadku podania go w bułce. Skrawki były ciepłe i w kilku miejscach zawierały nieznacznie twardzy element od pozostałej struktury, jednakże zupełnie nieprzeszkadzający osobie spożywającej, o ile posiadała ona zęby lub ich ekwiwalent.

IMG_20190420_204201

W postaci dodatków zawinięto surówkę z drobnymi skrawkami marchewki oraz urywki sałaty, wyraźnie świeżej, a także grubo siekane, ziołowe przyprawy.

Sos był rudy, nalewany z butelki, o jednolitej, matowej fakturze. Jego ostrość pojawiała się od razu po wzięciu w usta kęsa potrawy i pozostawała na długo, nie tłumiąc innych elementów. Odznaczała się ona wyraźnymi,  nutami typowymi dlasuszonej papryki i śladową octowością.

IMG_20190420_204519

Składniki kebabu umiejscowione zostały równomiernie na całej długości „pierożka”, zaś mięso, objętościowo dwukrotnie przewyższało ilość roślinnych wkładów.

IMG_20190420_205731

Zasady oceniania warunkują przyznanie poniższych punktów:

  1. Mięso – 3,5
  2. Sos – 4
  3. Pozostałe składniki – 3,5
  4. Wielkość i kompozycja – 4
  5. Obsługa i atmosfera – 3,5

W iloczynie dają one 686.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s